23.11.2010

REWOLUCJA W ŚMIECIACH PRZYKLEPANA PRZEZ RZĄD

Opisywane przez nas od początku roku, nowe zasady zarządzania odpadami komunalnymi w gminie, wejdą wreszcie w życia. Samorządy będą odpowiadały za ich odbiór od wszystkich mieszkańców gminy. Będą też ustalały dla nich jednakową stawkę opłat naliczaną na każdego z jej mieszkańców.

Skargi mieszkańców na proceder podrzucania śmieci trwają  w naszym mieście od początku przemian gospodarczych w latach 1990-95. Brały się one z faktu płacenia przez spółdzielnię za zmierzone ilości śmieci wywożone z miejsc ich gromadzenia w osiedlach spółdzielczych. Koszty tego wywozu obciążały mieszkańców spółdzielczych budynków. To oni protestowali, widząc jak pod ich pojemniki podjeżdżają samochody mieszkańców
z prywatnych domów podrzucających im swoje śmieci.

Prawo było tu bezsilne, a włodarze miasta do których się zwracaliśmy o rozwiązanie problemu, rozkładali bezradnie ręce.

Panaceum na sprawę miało być referendum śmieciowe, które z założenia ze względu na niską frekwencję nie powinno przynieść rozwiązania – więc władza referendum nie zarządzała.

Przez kolejne 6 lat (2002-08), w efekcie zmodyfikowanych warunków przetargowych, udawało się nam płacić firmie wywozowej nie od ilości śmieci (które często powiększają podrzucający zjawisko. Było to znikanie z ewidencji mieszkańców osób, które nadal fizycznie przebywały w spółdzielczych budynkach i produkowały odpady. Powodowało to rozchodzenie się sumy wpłat za śmieci z sumą kosztów ich wywozu. Skutkowało zwiększeniem ), ale od głowy mieszkańców zasiedlonych w naszych budynkach.

W systemie tym śmieci podrzucane nie wpływały na wzrost kosztów wywozu, ale spowodowały nowe stawek opłat liczonych na osobę, co doprowadziło do ich nadmiernego wzrostu.

Zmuszeni byliśmy zatem od 2009 r., dokonać kolejnej zmiany i wyboru tańszego operatora wywozu.

Jednak w miarę upływu czasu, pomimo zamykania naszych śmieci w pergolach zjawisko wzrostu kosztu ich wywozu (powodowane także wzrostem opłaty marszałkowskiej) nadal ma miejsce. Dlatego cieszy nas przygotowane przez Rząd rozwiązanie.

Prace nad nim trwały długo, poprzedziło je wiele prób zmian w tym zakresie, które jednak padały w  zaciętej lobbingowej walce o władzę nad śmieciami, pomiędzy firmami śmieciowymi a samorządami.

W dniu 16 listopada br. Rząd przyjął przygotowaną przez Ministra Środowiska ustawę przekazującą gminom zarządzanie odpadami komunalnymi.

Mieszkańcy za śmieci rozliczą się bezpośrednio z urzędem gminy, a nie jak dzisiaj
z przedsiębiorstwem wywożącym odpady. Zapłacą za ich odbiór z domu i utylizację.

W nowym systemie gminy będą przeprowadzały przetargi na odbiór śmieci i egzekwowały od firm zajmujących się odpadami odpowiednią jakość usług. Nie tylko co do odbierania, ale
i zagospodarowania odpadów zgodnie z niniejszymi wymogami. Chodzi przede wszystkim
o osobne zbieranie resztek biodegradowalnych,  co już obecnie jest wymagane przez UE i w niedostatecznym stopniu wykonywane przez Polskę. Lepiej ma też być z osobnym zbieraniem plastyku, szkła czy metali i poddawaniem ich odzyskowi czy recyklingowi, zamiast umieszczania na składowiskach.

Mieszkańcy muszą się liczyć ze zwyżką cen wywozu oraz z większymi obowiązkami w domowym segregowaniu odpadów.

Nowelizacja umożliwia też domowe kontrole (dotyczy punktów składowania śmieci na posesji). Będą się one odbywały na zasadach podobnych do kontroli w firmach. Na posesję będą mogli wejść pracownicy urzędu lub straż gminna z rzeczoznawcami oraz niezbędnym sprzętem. Dokonają oględzin terenu i zrobią zdjęcia. Właściciel będzie musiał udzielić im informacji i okazać dokumenty.

Jeśli idzie o płatności za wywóz odpadów to zakłada się, że stawka płacona gminie od osoby będzie stała w ciągu roku, niezależnie od ilości śmieci. Gminy będą mogły wprowadzić też niższą stawkę preferencyjną dla mieszkańców sortujących odpady. Część uzyskanych
w ten sposób środków ma być przeznaczone na budowę sortowni odpadów lub zakładów recyklingu..

Przygotowana przez Rząd ustawa trafi teraz do Parlamentu, gdzie przejdzie proces legislacyjny. Od kiedy będzie obowiązywać i jak zostanie wdrożona w życie w naszym mieście czas pokaże.

 

 

Zarząd ŻSM

 

Ps. W tekście wykorzystano materiały prasowe.

 

Kontakt

 

Żyrardowska Spółdzielnia Mieszkaniowa

96-300 Żyrardów

ul. Środkowa 35

 

tel. +48 46 855 30 41

tel. +48 46 855 30 42

fax. / tel. +48 46 855 49 54

 

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział Techniczny

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Administracja os.

"Wschód - Teklin - Piękna"

tel. +48 46 855 46 92

tel./fax +48 46 855 75 92

 

Administracja os.

"Żeromskiego - Sikorskiego - Batorego - Centrum - Radziejowska - Słoneczna - Kościuszki"

tel. +48 46 855 30 53

tel./fax +48 46 855 43 70

 

Osiedlowy Dom Kultury

tel./fax +48 46 855 16 56

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Klub "Koliber"

tel. +48 46 855 75 60

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Klub Kultury Fizycznej

tel. +48 46 855 98 77

Rachunki Bankowe

Redakcja serwisu